Info
Dnes je
25. 01. 2020
Svátek má
Miloš
Počet návštěv:
088420
Vzkazy:
Napište nám své dotazy a připomínky.
Odkazy
Stránky amatérské filmové skupiny
Ecologica, stránky věnované ekologii a ochraně přírody.
Stránky lomnické základní školy
Stránky města Lomnice nad Lužnicí
Administrace
Zadejte heslo pro administraci:

Rybníky a rybníkářství

TROCHU Z HISTORIE
Soustava rybníků za Frahelží s rybníkem Naděj   V pradávných časech tvořil krajinu dnešního Třeboňska les nebo močál a jenom místy se nalézala volná plocha k osídlení. Trvalo proto velice dlouho, než se člověku podařilo získat zde skutečně pevnou půdu pod nohama. Byla tu tehdy absolutní periferie plná mokřadů, bažin, mlák, jezírek, rašelinišť a bezedných močálů. Aby se zdejší krajina stala obyvatelnou, musely ustoupit nejen lesy, ale především bylo třeba spoutat obrovské množství zde ležící i proudící vody. Asi těžko zjistíme, kdy v této oblasti vznikly vůbec první rybníky, jisté ale je, že už od poloviny 14. století známe dva - BOŠILECKÝ A DVOŘIŠTĚ.
Staletý dub na hrázi Rožmberka   Je příznačné, že spolu se zakládáním rybníků se v archivních dokumentech objevují i doklady o čilém rybním obchodu. Ryby putují nejen po české zemi, ale i do Rakouska a Bavorska. Již tehdy byl totiž třeboňský kapr výborným vývozním zbožím, ceněným široko daleko za hranicemi...
  Kdo se proslavil budováním rybníků víme (tedy pokud jste naše stránky bedlivě četli popořádku:). Hlavními "viníky" byli Štěpánek Netolický a Jakub Krčín. Ovšem to není zajisté všechno. Přibližme si život dalšího a neprávem opomíjeného stavitele MIKULÁŠE RUTARDA Z MALEŠOVA!

RYBNÍKY
Chlumecký rybník   Na Třeboňsku existuje v současné době více než 500 rybníků, od největšího, 490 ha velkého Rožmberka až po desítky malých, často jen necelý hektar velkých rybníčků. Jejich celková plocha přesahuje 7200 ha, což je více než desetina plochy CHKO. Rybníky včetně systému naháněcích stok vznikly prací mnoha generací, které zde během staletí, především ve středověku, vytvořily zcela unikátní dílo. Rybníky byly zřizovány hlavně na místě bažinatých depresí, jejich stavbou zde žijící druhy rostlin a živočichů nejenže nevyhynuly, ale vznikem rozsáhlých ploch různě hluboké vody se objevilo vhodné prostředí pro množství dalších druhů, které se sem postupně rozšířily.
  S přírodovědeckého hlediska nejcennější rybníky jsou chráněny v rezervacích. Nejznámější je Národní přírodní rezervace Velký a Malý Tisý, celý komplex rybničních ekosystémů je dále chráněn především v rezervacích Staré jezero, Rybníky u Vitmanova, Rod, Ruda u Kojákovic a v Národní přírodní památce Vizír.

Největší rybníky na třeboňsku (podle velikosti)
Další rybníky na třeboňsku
RYBY, RYBKY, RYBIČKY...
  Máte rádi ryby? Tedy nemyslíme zrovna ve chvíli, kdy vás kůstka z vánočního kapříka lechtá v krku, ale... Tady máte prostě obrázky a texty k rybám, které můžete na Třeboňsku vylovit.

Parma - dravá ryba, požívání parmových jiker může některému jedinci způsobit běhavku a dávení, proto pozor na ni! Dlouhá až 3 stopy, váží až 80 liber.

Štika - nejdravější dravec mezi českými rybami, je to hltavý žralok! Žere ryby, vodní myši, žáby, hady, kachňátka i housátka, dokonce mrtvá těla lidí!! Bojim, bojim... Dlouhá 5-6 stop, vážívá 20-60 liber.

Piskoř-čík - prorok povětrnostních podmínek. Za tou příčinou se chová ve skleněné nádobě, v které je na dně bahno a říční voda. Má-li pršet, zkalí piskoř vodu a je nepokojný. (A meteorologové nemají co jíst!)

Sumec obecný - největší ryba v Čechách. Roku 1857 byl u Prahy lapen macek o 135 librách, měřící téměř 8 stop. Nacházejí se ale i sumci přes 12 stop délky a 400-500 liber.

Úhoř - v hladu požírá i mrchy, bývá 2-6 stop dlouhý a 8-15 liber těžký.

Okoun, Candát, Pulec obecný, Jeseter obecný, Mihule mořská, Mihule říční - velmi chutné maso, atd…

K a p r
kapr Jo- jsem rybniční prase
Mám rád teplý vodní hnůj
Jsem živ na hmyzím mase
Klidný líný život můjO k o u n
okoun Jsem chuligán a s hejnem pluju
Pruhovaná kvádro mám
Rybníkem se poflakuju
Slunky lovím- požírámŠ t i k a
štika Ve stínu a v skrytu čekám
Lovím plevel co rybník dal
V hladu ani sestru neznám
Pak je ze mne kanibalÚ h o ř
úhoř Jsem černý slizký had
Přes pověry, přes záhady
Na pekáči dobrý snad


POVODNĚ NA TŘEBOŇSKU
  Povodně provázejí naši krajinu po staletí. Jednou z opravdu velkých povodní byla Povodeň z roku 1890. Povodeň překvapila hlavně tím, že se objevila v pozdní letní době, kdy bývá obyčejně v řekách nejméně vody.
  Tato povodeň způsobila mnoho škod v Třeboni a okolí a v Praze.
  Jednou z největších povodní byla ta z roku 2002. Třeboňsko tehdy prošlo skutečně zatěžkávající zkouškou. Silné deště zvedly hladiny rybníků a vodních toků a připravily tak rybářům těžké chvilky. Dnes můžeme říci, až všichni obstáli se ctí. Rybníky udržely nepředstavitelné množství vody a prokázaly svou nesmrtelnost.
  Tato díla zachránila mnoha lidem domov. Proto je potřeba tento poklad, který nám zanechali naši předkové, chránit a zvelebovat...

© 2006 | webmasters: Bedi, Ivanka | webdesign: Bedi | text: žáci ZŠ Lomnice n. L.