Info
Dnes je
25. 01. 2020
Svátek má
Miloš
Počet návštěv:
088428
Vzkazy:
Napište nám své dotazy a připomínky.
Odkazy
Stránky amatérské filmové skupiny
Ecologica, stránky věnované ekologii a ochraně přírody.
Stránky lomnické základní školy
Stránky města Lomnice nad Lužnicí
Administrace
Zadejte heslo pro administraci:

Flora

Flora na třeboňsku
Borovice blatka   Z ohrožené flóry Čech roste na území CHKO Třeboňsko téměř 400 (!) druhů, z nichž 104 patří mezi chráněné (34 mezi kriticky ohrožené, 34 mezi silně ohrožené a 35 mezi ohrožené). Bohatstvím třeboňské krajiny jsou rozsáhlé jehličnaté a listnaté lesy, v nichž rostou původní druhy stromů a keřů...

  Jednou z nejvýznamnějších a hospodářsky nejcennější je místní varianta borovice lesní (Pinus silveris, varieta bohemica). Dalším vzácným stromem je borovice blatka (Pinus rotundata). Blatka spolu s borovicí lesní a jejich vtroušeným křížencem tvoří na Třeboňsku rozsahem zcela unikátní rašelinné lesy, v nichž je i největší česká populace rojovníku baheního.
Rosnatka okrouhlolistá   V suchých písčitých borech roste pomístně černýš český, mimořádně koniklec jarní. Jehličnaté lesy na jílovitých půdách vynikají v těchto nadmořských výškách výskytem třtiny chloupkaté, svízele lesního, lilie zlatohlavé a jiných.
Bledule   V lužních lesích a v nivách řek najdeme početné bohatství vzácných kapradin, ďáblíků a žebernatek. Rostou zde i tři druhy hmyzožravých rosnatek- rosnatka okrouhlolistá, dlouholistá a rosnatka prostřední, četné druhy plavuněk, violek, všivců...
  I na Třeboňsku jsou však již některé druhy rostlin dlouho nezvěstné a je pravděpodobné, že jejich výskyt náleží již jen minulosti, např. lýkovec vonný či prstnatec Traunsteiner.

Chráněné druhy cévnatých rostlin

Kriticky ohrožené Silně ohrožené Ohrožené

© 2006 | webmasters: Bedi, Ivanka | webdesign: Bedi | text: žáci ZŠ Lomnice n. L.