Info
Dnes je
25. 01. 2020
Svátek má
Miloš
Počet návštěv:
088427
Vzkazy:
Napište nám své dotazy a připomínky.
Odkazy
Stránky amatérské filmové skupiny
Ecologica, stránky věnované ekologii a ochraně přírody.
Stránky lomnické základní školy
Stránky města Lomnice nad Lužnicí
Administrace
Zadejte heslo pro administraci:

Úvod

Úvodní slovo
Krajina třeboňska   Do čeho že Vás to vlastně uvádíme a proč? A co je naším cílem? Jak už napověděl hlavní nadpis, bude se nejspíš (tedy určitě) jednat o CHKO Třeboňsko. Možná bychom se Vám mohli také představit, jsme žáci 9. třídy, žijeme v okolí Třeboně, a protože jsme na to (zatím:)) hrdí, pokusíme se Vám náš kraj takovou nenásilnou formou přiblížit . Nepřinášíme jen holá fakta, ale také naše vlastní poznatky (třeba který rybník je v létě nejlepší na koupání a kde si dát bezva obídek:)). Pro začátek trocha teorie...

CO JE TO VLASTNĚ CHKO??
  Možná si řeknete, že je to asi místo, kde bychom neměli odhazovat papírky od tatranek, aranžovat puget z tamnějších kytiček či hulákat srnkám právě vytvořenou sonátu. V podstatě máte pravdu, ale pojmeme pojem CHKO trochu formálněji a s úctou:)
  CHKO, neboli chráněné krajinné oblasti, jsou zachovalé krajinné celky, krajinářsky působivé a atraktivní, ve kterých existují v souladu i výsledky dlouhodobé lidské činnosti. Rozhodujícím atributem pro jejich vyhlášení je hodnota čistě krajinářská a estetická. I v CHKO může působit vliv člověka, ale jen v takových mezích, aby byly krajinné a ostatní hodnoty území zachovány. Na území ČR je v současné době 24 CHKO.

CO JSOU TO VELKOPLOŠNÁ CHRÁNĚNÁ ÚZEMÍ??
  Mezi velkoplošná chráněná území zařazujeme národní parky (NP) a chráněné krajinné oblasti (CHKO). Za chráněné krajinné oblasti lze prohlásit "zachovalé typické krajinné celky s význačnými přírodními výtvory." V těchto územích jde především o zachování (případně o rozmnožení a obnovení) přírodních zdrojů, vzácných živočichů a rostlin.
  Na území ČR je doposud 27 velkoplošných chráněných území. Je nám zajisté jasné, že máme-li 24 CHKO, zůstanou nám 3 národní parky. Všichni jistě VÍME které to jsou, tak si to společně ZOPAKUJEME:)
  • Krkonošský národní park
  • Národní park Šumava
  • Národní park Podyjí

NP a CHKO České republiky

POĎEKOVÁNÍ
  Při vzniku těchto stránek nám velice pomohly paní učitelky Mgr. Marie Sejková a Ing. Iva Nováková. Dále paní Jandová ze Správy CHKO Třeboňsko Poděkování patří i panu Tondlovi, Burešovi, Trskovi a panu Hartmannovi. Pomohly i naše hlavy, naše inspirace, počítač a jeho vymoženosti, ochota všech členů 9.A, ale ani my nejsme vševědoucí, a tak moc děkujeme paním knihovnicím, jak v Lomnici nad Lužnicí, tak v Třeboni, ale především knihám, ze kterých jsme materiály čerpali (tím pádem i jejich autorům, kterým asi nepoděkujeme osobně:)).
  • Biosférické rezervace České republiky - Příroda a lidé pod záštitou UNESCO - Jan Jeník a kolektiv
  • Chráněná území v České republice - Ministerstvo životního prostředí ČR
  • Poslední přírodní ráje Čech, Moravy a Slovenska - Helena Kholová, Martin Čihař a Jiří Čihař
  • Rybníkářství na Třeboňsku - historický průvodce - Miroslav Hule
  Na závěr bychom chtěli velmi poděkovat bývalému žáku Lomnické základní školy, Petru Malechovi Bedousek@seznam.cz , www.bedi.wz.cz, za obětování svého volného času při tvorbě těchto internetových stránek.

Doufáme, že se vám stránky líbí!

© 2006 | webmasters: Bedi, Ivanka | webdesign: Bedi | text: žáci ZŠ Lomnice n. L.